Jakie ogłowie powinny wybrać osoby początkujące?

Pomysł na zakup ogłowia to bardzo ważna decyzja u początkujących jeźdźców. Oznacza ona, że osoba planująca uprawianie tego sportu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są tego typu akcesoria. Kontrola nad zwierzęciem przy użyciu właściwego ogłowia jest znacznie prostsza. Jest jednak spory wybór produktów – który z nich wybrać na sam początek?

Obcowanie ze zwierzęciem – pierwsze ogłowie

ogłowia anatomiczneNauka jazdy konnej nie powinna należeć do trudniejszych, aby tym samym nie zniechęcić jeźdźca do dalszych treningów. Jest wiele kroków, który początkujący musi przemierzyć, aby móc swobodnie poruszać się konno lub tym bardziej brać udział w konkursach jeździeckich. Zakup odpowiedniego ogłowia ma kluczowe znacznie w obcowaniu ze zwierzęciem – pomaga w prosty sposób wydawać polecenie koniu, a przy tym nie narażać delikatnego pysku zwierzęcia na obrażenia. Osoby początkujące powinny wybrać ogłowia wędzidłowe klasyczne, które można zakupić za około 100-200 złotych. To najpopularniejsze rozwiązanie stosowane również przez zaawansowanych jeźdźców. Powinny być wybierane w przypadku koni, które nie posiadają szczególnie uszkodzonych zębów lub żuchwy. Jeżeli takie problemy się zdarzają, wówczas dobrym wyborem będzie ogłowie bezwędzidłowe, choć może okazać się ono bardzo trudne w użytkowaniu. Ogłowia anatomiczne pozwalają zachować zwierzęciu komfort, nie narazić go na niebezpieczeństwo, a przy tym zapewnić komfort jeźdźcowi.

Dla osób korzystających ze szkół jazdy konnej zakup odpowiedniego ogłowia nie powinien stanowić problemu – trenerzy dokładnie wyjaśniają różnice między poszczególnymi rodzajami ogłowia i pomagają w wyborze odpowiedniego. Osoby uczące się samodzielnie mogą mieć większy problem, gdyż muszą zwrócić uwagę na uzębienie zwierzęcia i stan jego żuchwy. Jeżeli wszystko jest w porządku, poleca się wybór klasycznych produktów.